pon., 30/04/2018 - 09:16

Ponad 100 osób wzięło udział w wydarzeniu pn. QuantERA Projects’ Launch Event, które odbyło się w dniu 25 kwietnia 2018 r. w Bukareszcie. Była to okazja do spotkania się z koordynatorami 26 finansowanych projektów, przedstawicielami agencji tworzących sieć QuantERA oraz reprezentantami środowiska naukowego i przemysłu kwantowego. Imprezę zorganizowała agencja finansująca badania naukowe z Rumunii (UEFISCDI) oraz Narodowe Centrum Nauki w Krakowie – koordynator programu QuantERA.W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi informacjami z zakresu badań nad technologiami kwantowymi w Europie oraz na temat przygotowywanej przez Komisję Europejską inicjatywy flagowej pn. Quantum Flagship. Dyskusje panelowe dotyczące wspierania kontaktów nauki z przemysłem oraz sposobów zapewniania szerszego uczestnictwa tzw. widening countries w Europejskiej Przestrzeni Badawczej dostarczyły cennego materiału do dalszych prac konsorcjum QuantERA. W dyskusjach uczestniczył prof. Marek Żukowski, zasiadający w Radzie Strategicznej programu QuantERA oraz Radzie NCN.

Kluczową częścią spotkania była prezentacja 26 projektów finansowanych w ramach konkursu QuantERA Call 2017. Streszczenia projektów można znaleźć w QuantERA Projects Catalogue.

Drugiego dnia, uczestnicy skupili się na temacie odpowiedzialnych badań i innowacji (responsible research & innovation) oraz omówieniu dalszych kroków w realizacji finansowanych projektów. Warto dodać, że w wydarzeniu wzięli również udział polscy fizycy, którzy są zaangażowani w realizację dziewięciu finansowanych projektów.

Krótki film z wydarzenia można znaleźć pod poniższym linkiem.

Kontakt:

  • Sylwia Kostka, e-mail: sylwia.kostka@ncn.gov.pl, tel: +48 12 341 9018
  • dr inż. Ewelina Szymańska-Skolimowska, e-mail: ewelina.szymanska-skolimowska@ncn.gov.pl, tel: +48 12 341 9155
  • Marlena Wosiak, e-mail: marlena.wosiak@ncn.gov.pl, tel: +48 12 341 9018