NCN ponownie laureatem prestiżowego grantu MSCA COFUND – POLONEZ BIS ruszy w 2021 r.


wtorek, 4 lutego 2020

Z wielką radością informujemy, że już po raz drugi Narodowe Centrum Nauki otrzymało prestiżowy grant Marie Skłodowska-Curie COFUND. Komisja Europejska przekaże ponad 8,8 mln euro na kontynuację zainicjowanego w roku 2015 programu POLONEZ.

W ramach programu POLONEZ BIS NCN zrekrutuje 120 doświadczonych naukowców, którzy przyjadą do Polski, by przez 24 miesiące realizować badania podstawowe w wybranych przez siebie polskich instytucjach. Oprócz pełnoetatowego zatrudnienia, finansowanego w większości ze środków Unii Europejskiej, naukowcy otrzymają środki na realizację własnych projektów badawczych i zatrudnienie zespołu. Ofertę naukową uzupełni atrakcyjny program szkoleń rozwijających różnorodne kompetencje laureatów.

Nowością w programie POLONEZ BIS będzie współpraca Centrum z czterema partnerami instytucjonalnymi:

    • firmą CRAC/Vitae z siedzibą w Cambridge, UK, która pomoże stażystom właściwie zaplanować dalszy rozwój kariery naukowej,
    • Fundacją Kobiety Nauki – Polska Sieć Kobiet Nauki, która podzieli się wiedzą ekspercką w zakresie Responsible Research and Innovation oraz zapewni promocję programu i osiągnięć laureatów,
    • Fundacją Startup HUB Poland, która zadba o rozwój współpracy naukowców z biznesem,
    • Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, które doradzi stażystom, jak w praktyce realizować założenia polityki otwartego dostępu do publikacji naukowych (Open Access).

    Całkowity budżet programu POLONEZ BIS wynosi 33,6 mln euro, a otwarcie pierwszego naboru wniosków planowane jest na wrzesień 2021.