pon., 30/10/2023 - 14:00
Kod CSS i JS

Kolejny podcast NCN to rozmowa w formacie jeden na jeden. Gościem w studiu jest prof. Zbigniew Błocki. Prowadząca rozmowę, Anna Korzekwa-Józefowicz pyta go m.in. o sytuację wokół NCN w ostatnich latach oraz o sytuację nauki i instytucji naukowych po wyborach.

Anna Korzekwa-Józefowicz, Zbigniew BłockiAnna Korzekwa-Józefowicz, Zbigniew Błocki Prof. Zbigniew Błocki od marca 2015 do marca 2023, przez dwie kadencje, był dyrektorem Narodowego Centrum Nauki. Od marca tego roku pełni obowiązki dyrektora NCN.

W październiku 2021 urzędujący minister, prof. Przemysław Czarnek powiedział, że "postawi NCN od początku na nogi”. W sierpniu tego roku zapowiedział, że jesienią Centrum zostanie zlikwidowane oraz połączone z NCBR i Agencją Badań Medycznych.

Równolegle budżet NCN został zamrożony.

Prof. Zbigniew Błocki opowiada o próbach "reformowania" NCN i głodzeniu Centrum – „a właściwie głodzeniu polskiej nauki”.

Zasadnicza część rozmowy dotyczy jednak przyszłości. Naukowiec opowiada o konieczności znacznego zwiększenia budżetu NCN w najbliższych latach, o kierunku, w jakim powinien rozwijać się NCN i o dodatkowych zadaniach, które mogłaby podejmować agencja. Gość pytany jest także o „listę zadań” dla nowego ministra lub ministry oraz o to, co należy zrobić z programami i instytucjami, które powstały w ostatnich latach, jak np. Akademia Kopernikańska oraz tymi, które uległy politycznej presji, jak np. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. – Radykalnie zreformować, sytuacja już dojrzała do tego – mówi o NCBR. – Słyszę takie głosy, że NCBR do tej pory świetnie działał, tylko przyszła rok, czy półtora roku temu nowa ekipa i wtedy się skandale zaczęły. No nie, to nie było tak. Ludzie znający się na rzeczy wiedzą, że od początku nie działał dobrze. Wpompowaliśmy w tzw. innowacje dziesiątki miliardów złotych (…), a efekt jest taki, że w rankingach innowacyjności spadamy.

Na koniec rozmowy prof. Błocki podsumowuje swoją pracę w NCN. – Już dawno mówiłem, że NCN to taka moja przygoda życia. Mówię to teraz, bo już na pewno się ten rozdział wkrótce zamknie. Bardzo się cieszę, że udało się najważniejszego zagrożenia [ograniczenia niezależności] NCN uniknąć. Uważam, że te ostatnie lata jednak zostały zmarnowane, jeśli chodzi o szansę i wyzwania, które stoją przed nauką. Ale dzięki temu, że NCN przetrwał w takiej formie, jest gotowy wiele rzeczy jeszcze bardzo dobrych dla polskiej nauki zrobić – konkluduje.

Apple Podcast

Google Podcast