Kod CSS i JS

Prof. Agnieszka Chacińska została laureatką pierwszej Nagrody Polskiej Akademii Nauk. Wyróżnienie zostało wręczone podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego PAN z okazji 75-lecia Akademii.

Dr Marcin Kulasek, Prof. Agnieszka Chacińska, Prof. Marek Konarzewski Dr Marcin Kulasek, Prof. Agnieszka Chacińska, Prof. Marek Konarzewski Nagroda PAN honoruje badania prowadzone w Polsce, które wyróżniają się wysoką jakością, potencjałem rozwojowym oraz perspektywą uzyskania najbardziej prestiżowych światowych laurów. Została wręczona po raz pierwszy, jej wysokość wynosi 400 tys. zł.

Laureatka Nagrody PAN, prof. Agnieszka Chacińska, jest biolożką molekularną, pełni funkcję dyrektorki Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN. Interesuje się biochemią komórek oraz molekularnymi aspektami biologii komórki, w szczególności biogenezą, transportem i degradacją białek mitochondrialnych oraz ich nieprawidłowym funkcjonowaniem prowadzącym do patologii. Jej badania koncentrują się na związkach między transportem białek mitochondrialnych a homeostazą białek komórkowych. Prace prof. Chacińskiej oraz jej zespołu są istotne dla zrozumienia wielu chorób, np. chorób mitochondrialnych – rzadkich chorób o podłożu genetycznym o ciężkim przebiegu, a także powszechnych chorób cywilizacyjnych, zaburzeń metabolicznych, neurodegeneracji, demencji związanych z wiekiem, a także nowotworów.

Prof. Agnieszka Chacińska jest wielokrotną laureatką nagród naukowych oraz międzynarodowych i krajowych konkursów grantowych, prace jej zespołu są finansowane m.in. przez Narodowe Centrum Nauki dzięki pięciu grantom OPUS oraz grantowi MAESTRO.

Laureatce serdecznie gratulujemy!