pon., 15/01/2024 - 11:00
Kod CSS i JS

Prof. Krzysztof Fic z Politechniki Poznańskiej, członek Rady NCN otrzymał grant Proof of Concept Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. To 80. grant ERC dla naukowców z polskich ośrodków.

Prof. Krzysztof Fic podczas Dni NCN w Białymstoku 2022Prof. Krzysztof Fic podczas Dni NCN w Białymstoku 2022 Dr hab. inż Krzysztof Fic jest profesorem Politechniki Poznańskiej, pracuje na Wydziale Technologii Chemicznej. W działalności badawczej koncentruje się głównie na elektrochemicznych systemach magazynowania i konwersji energii. 

W 2017 jako pierwszy polski naukowiec pracujący na uczelni technicznej otrzymał Starting Grant ERC. Głównym celem projektu było opracowanie nowego typu kondensatora elektrochemicznego o dużej mocy oraz opracowanie nowych koncepcji elektrolitów i nowej techniki operando dotyczącej charakterystyki kondensatora. Projekt zakończył się w 2023 roku.

W projekcie, na który otrzymał właśnie finansowanie w konkursie PoC ERC, prof. Krzysztof Fic będzie chciał przekonać rynek magazynów energii do atrakcyjności tego nowoczesnego kondensatora elektrochemicznego, cechującego się wysoką energią i mocą właściwą oraz dużą trwałością cykliczną. Badania będzie prowadził we współpracy z naukowcami z innych krajów europejskich i Japonii.

W konkursie Proof of Concept mogą brać udział badaczki i badacze, którzy realizowali wcześniej grant ERC i chcą skomercjalizować wyniki badań osiągniętych w tym projekcie.

Prof. Krzysztof Fic od 2020 jest członkiem Rady NCN, przewodniczy komisji ds. współpracy międzynarodowej Rady.

O badaniach prof. Krzysztofa Fica można przeczytać także w artykule „To badania podstawowe są kołem zamachowym innowacji”, który ukazał się na stronie „Forum Akademickiego”.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała dotąd 80 grantów badaczkom i badaczom pracującym w Polsce. ERC finansuje projekty w konkursach o Starting Grant (dla początkujących naukowców), Consolidator Grant (dla naukowców od 7-12 lat po doktoracie), Advanced Grant (dla doświadczonych badaczek i badaczy) oraz w konkursach ERC Synergy i Proof of Concept. Przeważająca większość laureatek i laureatów ERC pracujących w polskich ośrodkach realizowała lub realizuje granty NCN.

W konkursach ERC 2023 granty otrzymali: