wt., 14/11/2023 - 12:00
Kod CSS i JS

Sieć JPI Urban Europe wspiera badaczki i badaczy realizujących międzynarodowe, interdyscyplinarne projekty odpowiadające na wyzwania miast i obszarów zurbanizowanych. Tegoroczny konkurs pod nazwą: Building transformation capacity through arts and design: Unlocking the full potential for urban transitions dotyczył rozwoju i transformacji przestrzeni miejskiej.

W konkursie BTC ENUTC wnioski mogli składać naukowcy pracujący w polskich jednostkach, którzy planują realizację międzynarodowych projektów badawczych we współpracy z partnerami z Belgii, Bułgarii, Łotwy, Holandii, Rumunii lub Szwecji.

Na liście laureatów znalazło się pięć międzynarodowych projektów, dwa z nich z udziałem badaczy z Polski. NCN przeznaczy na ich realizację ponad 1,3 mln. PLN.

  • unLoc – Badanie możliwości synergii kreatywności człowieka i maszyny w architekturze. Redesign przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem uczenia maszynowego, kreacji artystycznej i współpracy społeczności.

    Kierownikiem polskiego zespołu jest dr Jacek Złoczowski z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Budżet projektu to ponad 900 tys. PLN.

    Projekt ma na celu określenie metod przeprojektowania miejsc o trudnej historii na przykładzie architektury postkomunistycznej, a także redefinicję ich znaczenia oraz formy. Naukowcy zaproponują nowe funkcje oraz strategie przekształcenia budynków dostosowane do potrzeb mieszkańców. Przy realizacji projektu wykorzystają algorytmy uczenia maszynowego, które będą pomocne przy kreowaniu alternatywnych obrazów przestrzeni miasta.

  • The Urban Food Factory (Miejska Fabryka Żywności) – Przewodnik wspierający decyzje w sprawie adaptacji miejskich parkingów wielopoziomowych na cele produkcji żywności w środowisku kontrolowanym

    Kierownikiem polskiego zespołu jest dr Monika Anna Szopińska-Mularz z Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Projekt otrzyma finansowanie wynoszące niemal 415 tys. PLN.

    Celem projektu jest opisanie sposobów wykorzystania wielopoziomowych parkingów, a także wykazanie, że ich adaptacja do produkcji żywności w środowisku kontrolowanym może wzmocnić lokalny potencjał ekonomiczny, społeczny oraz środowiskowy. W trakcie prac zostanie stworzony przewodnik internetowy, który ma służyć rozpowszechnianiu i wspieraniu decyzji w związku z wdrożeniem Urban Farming Living Labs. Wykonane zostaną również interaktywne modele 3D, które ułatwią zrozumienie planowanej transformacji.

NCN w sieci JPI Urban Europe

Narodowe Centrum Nauki współpracuje z siecią JPI Urban Europe od 2015 roku, włączając się w organizację konkursów dla naukowców realizujących międzynarodowe projekty badawcze w obszarze szeroko rozumianej tematyki miejskiej. Dotychczas polscy naukowcy dzięki udziale NCN w sieci mogli ubiegać się o finansowanie w siedmiu konkursach JPI Urban Europe. Uzyskali w nich finansowanie dla 15 projektów o łącznej wartości niemal 12 mln zł.