śr., 12/10/2016 - 00:00

Dr hab. Marcin Szwed, dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak oraz prof. dr hab. Mikołaj Bojańczyk to laureaci Nagrody Narodowego Centrum Nauki 2016. Każdy z naukowców otrzyma 50 tysięcy złotych za osiągnięcia w zakresie badań podstawowych.Nagroda NCN została ustanowiona w celu wspierania młodych badaczy: laureatem może zostać uczony do 40. roku życia. Wyróżnienia są przyznawane za wybitne osiągnięcia w ramach badań podstawowych, czyli prac eksperymentalnych i teoretycznych podejmowanych przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. W konkursie uwzględniano projekty prowadzone w polskich jednostkach naukowych i udokumentowane publikacjami, również afiliowanymi w Polsce.

Wyróżnienie w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce otrzymał dr hab. Marcin Szwed z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego za prowadzone na dużą skalę badania nad plastycznością mózgu u osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu. Zespołowi, którym kieruje laureat, udało się przełamać utrwalone w nauce tezy o podziale mózgu na osobne części zmysłowe. Fundatorem nagrody jest Grupa Azoty S.A.

Jestem wdzięczny NCN za to, że przyznało mi „naukowe Nike”, bo utwierdza mnie to w przekonaniu, że można wrócić do Polski i robić tu fajną naukę – mówi dr hab. Szwed. – Ta nagroda to też docenienie zespołu fantastycznych ludzi, z którymi mam przyjemność pracować.

Laureatką Nagrody NCN 2016 w obszarze nauk o życiu została dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak z Instytutu Farmakologii PAN. Do jej osiągnięć należy określenie roli układu endokanabinoidowego w rozwoju i terapii bólu przewlekłego oraz opracowanie nowego podejścia farmakologicznego w leczeniu bólu związanego z osteoartozą. Wyróżnienie ufundowały firmy Biprostal S.A. i Koksoprojekt BIS Sp. z o.o.

- Przyznana Nagroda potwierdza wagę prowadzonych przeze mnie badań, które dotyczą skutecznego leczenia bólu. Jest zwieńczeniem moich dotychczasowych osiągnięć w tym temacie, ale także motywacją do dalszej pracy, aby przyczynić się do zwiększenia skuteczności postępowania przeciwbólowego u pacjentów z zespołami bólu przewlekłego – komentuje dr hab. Starowicz-Bubak.

Trzecim laureatem Nagrody NCN 2016, wyróżnionym w obszarze nauk ścisłych i technicznych, jest prof. dr hab. Mikołaj Bojańczyk z Instytutu Informatyki UW. Kapituła Nagrody NCN doceniła jego badania w zakresie informatyki teoretycznej, teorii automatów i logiki. W swoich najważniejszych pracach profesor porównywał siłę obliczeniową różnych modeli obliczeń, m.in. wariantów automatów na drzewach lub formalizmów logicznych interpretowanych w strukturach drzewiastych. Fundatorem wyróżnienia jest EDF Polska S.A.

- Czuję się zaszczycony Nagrodą NCN. Traktuję ją jako wyraz uznania dla szerszego środowiska pracującego w Polsce nad podstawami informatyki. W moim odczuciu dziedzina ta jest jedną z mocnych stron polskiej nauki, a nasi naukowcy w niej pracujący mogą śmiało próbować współpracy i współzawodnictwa z najlepszymi ośrodkami na świecie – ocenia profesor Bojańczyk.

Nagroda NCN jest przyznawana przez kapitułę konkursową złożoną z przedstawicieli Rady NCN, dyrektora Centrum i fundatorów Nagrody. Trójka zwycięzców została wyłoniona spośród 49 kandydatur nadesłanych przez wybitnych naukowców. Każdy z uprawnionych mógł wskazać tylko jednego naukowca. Niektórzy badacze nominowani byli przez kilka osób równocześnie.

Uroczystość wręczenia Nagrody NCN 2016 odbyła się 12 października w Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w krakowskich Sukiennicach. Pamiątkowe statuetki wręczyli przedstawiciele fundatorów. Galę poprowadziła Grażyna Torbicka, a uroczystość uświetnił koncert akordeonistki Weroniki Sury.


Widownia przed rozpoczęciem uroczystości wręczenia Nagrody NCN.Wspólne zdjęcie laureatów nagrody, laudatorów i przedstawicieli fundatorów.Statuetki Nagrody NCNRozpoczęcie uroczystości wręczenia Nagrody NCNDyrektor NCN, prof. Zbigniew BłockiPrzewodniczący Rady NCN, prof. Michał KarońskiProf. Bojańczyk otrzymuje Nagrodę NCNProf. Bojańczyk przemawia po otrzymaniu Nagrody NCNDr hab. Marcin Szwed przemawia po otrzymaniu Nagrody NCNDr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak na widowni z rodzinąDr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak przemawia po otrzymaniu Nagrody NCNLaureaci Nagrody NCN, dyrektor i przewodniczący Rady NCN oraz laudatorzy i fundatorzyWeronika Sura gra na akordeonieWeronika Sura gra na akordeonieWidownia podczas koncertu akordeonowego Weroniki Sury

Autor zdjęć: Michał Niewdana


logotyp firmy EDF fundatora Nagrody NCN 2016 w naukach ścisłych i technicznych Logotyp Grupy Azoty fundatora Nagrody NCN 2016 w naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce Logotyp firmy Biprostal fundatora Nagrody NCN 2016 w naukach o zyciu logotyp firmy Koksoprojekt fundatora Nagrody NCN 2016 w naukach o życiu

logotyp Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

PAP Nauka w PolsceForum AkademickieGazeta WyborczaRadio Kraków