pt., 08/06/2018 - 11:18

11 i 12 czerwca w Krakowie odbędzie się POLONEZ Fellows’ Forum – spotkanie laureatów prestiżowego programu Narodowego Centrum Nauki dla naukowców przyjeżdżających z zagranicy.

W wydarzeniu weźmie udział ponad 40 wyróżniających się międzynarodowych naukowców, którzy w ciągu ostatnich 3 lat podjęli decyzję o przeprowadzce do Polski i związaniu swojej kariery zawodowej z polskimi instytucjami naukowymi. Przyjechali z całego świata – Europy, obu Ameryk, Azji oraz Australii – aby przez rok lub dwa lata prowadzić w Polsce badania podstawowe w wybranych przez siebie obszarach nauki. Środki finansowe z Komisji Europejskiej oraz z Narodowego Centrum Nauki nie tylko pozwalają im na realizację ambitnych projektów, ale także zapewniają doskonałe warunki pracy.

POLONEZ Fellows’ Forum będzie miejscem spotkania, integracji i wymiany myśli. Naukowcy będą mieli okazję zaprezentować swoje zainteresowania badawcze, a także pierwsze wyniki realizowanych w Polsce projektów. Ponadto przedstawiciele agencji finansujących badania naukowe w Polsce opowiedzą o możliwościach kontynuowania pracy badawczej w Polsce przez laureatów programu POLONEZ, a także wysłuchają rekomendacji samych naukowców, tak aby przygotowana dla nich oferta konkursowa była najlepiej dostosowana do ich potrzeb. Dzięki temu wybitni naukowcy, którzy przyjechali do naszego kraju w ramach konkursów POLONEZ, będą mieli możliwość pozostania w polskich ośrodkach naukowych na dłużej.

POLONEZ to program adresowany do naukowców przyjeżdżających z zagranicy, którzy chcą prowadzić badania naukowe w polskich jednostkach. Do tej pory odbyły się trzy edycje konkursu, w których nagrodzono 110 projektów na łączną kwotę prawie 86 mln zł.