pon., 17/12/2018 - 15:36

W poniedziałek 17 grudnia w Krakowie odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Narodowego Centrum Nauki z udziałem wicepremiera, ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina. Wicepremier wręczył również nominacje nowo powołanym członkom Rady NCN.

Hol główny i recepcja w nowej siedzibie NCN.

Po ośmiu latach wynajmowania powierzchni biurowej NCN doczekało się własnej siedziby. Budynek, do którego przeniosło się centrum obsługi administracyjnej grantów, a także miejsce obrad Zespołów Ekspertów, mieści się przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. Ostateczna umowa kupna obiektu od spółki Moonoffice została zawarta 22 czerwca br. Biuro NCN rozpoczęło pracę w nowej siedzibie 1 grudnia 2018 r.

Fakt, że Narodowe Centrum Nauki zostało ulokowane właśnie w Krakowie jest ogromną szansą dla miasta i dlatego zależało mi, żeby instytucja kierująca się najwyższymi światowymi standardami miała własną, stałą siedzibę i żeby była to siedziba o standardzie międzynarodowym – powiedział podczas uroczystości otwarcia wicepremier Jarosław Gowin

Centrum zatrudnia obecnie ponad 170 osób. W związku z trwającymi cały rok konkursami duża część powierzchni NCN jest stale wykorzystywana na spotkania Zespołów Ekspertów, które w wieloetapowym postępowaniu rozstrzygają o kwalifikowaniu wniosków do finansowania. Coraz więcej jest też ogłaszanych konkursów, w czasie których na jednym z etapów przeprowadzane są rozmowy z wnioskodawcami – te wszystkie aktywności wymagają korzystania z wielu sal konferencyjnych. Budynek przy ul. Twardowskiego 16 zaspokaja te potrzeby w całości.

Wejście do nowego budynku NCN przy ul. Twardowskiego 16.

– Do tej pory wynajmowaliśmy przestrzeń biurową wielkości ok. 3500 m2. Zwiększona powierzchnia zostanie wykorzystana przede wszystkim na dodatkowe sale konferencyjne, a także nowe funkcje, np. kantynę. Przewidujemy także, że w ciągu następnych kilku lat zatrudnienie w Centrum powinno rosnąć w związku ze stale zwiększającą się w ostatnich latach dotacją celową i rosnącą liczbą spływających do NCN wniosków – wyjaśnia prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.

Zakup stałej siedziby NCN kończy kwestię, która była nierozwiązana od momentu podjęcia decyzji o powstaniu i umiejscowieniu Centrum w Krakowie. Pierwsza propozycja lokalizacji stałej siedziby NCN została wysunięta przez miasto Kraków już w 2010 r., jednak proponowane kamienice na Małym Rynku okazały się nieodpowiednie dla potrzeb powstającego Centrum. Od tego czasu rozpatrywane było kilka lokalizacji, jednak z różnych powodów nie doszły do skutku. Praca nad zakupem siedziby trwały około rok. Zakupiony świeżo oddany do użytkowania nowoczesny biurowiec ma ponad 5300 m2 powierzchni użytkowej, jest wybudowany zgodnie z certyfikatem LEED przyznawanym przez U.S. Green Building Council.

– Trzeba podkreślić, że zakup ten nie byłby możliwy bez wsparcia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a przede wszystkim osobiście premiera Gowina, dzięki któremu udało się zapewnić środki na tę transakcję w tegorocznym budżecie państwa – podkreśla prof. Błocki.

Otwarcie nowej siedziby NCN było połączone z uroczystym wręczeniem nominacji nowym członkom Rady Centrum kadencji 2018-2022. Pożegnano odchodzących członków Rady, którzy przez cztery lata swojej kadencji dbali o jak najwyższy poziom działalności Centrum. Na ich miejsce minister nauki i szkolnictwa wyższego powołał dwunastu wybitnych polskich naukowców. Do ich zadań będzie należeć m.in. wyznaczanie priorytetowych obszarów badań podstawowych, określanie warunków ogłaszanych przez Centrum konkursów, ogłaszanie konkursów na stypendia doktorskie i staże podoktorskie czy wybór członków Zespołów Ekspertów, którzy oceniają składane do NCN wnioski.


  

Autor zdjęć: Grzegorz Ziemiański