śr., 28/03/2018 - 07:09

Narodowe Centrum Nauki podpisało dzisiaj w Pekinie porozumienie (Memorandum of Understanding) z National Natural Science Foundation of China (NSFC). Jego efektem będzie bilateralny konkurs na polsko-chińskie projekty badawcze z zakresu badań podstawowych.

Konkurs prowadzony we współpracy z NSFC będzie kolejnym bilateralnym projektem w ofercie NCN. Wsparcie będą mogły otrzymać polsko-chińskie projekty z zakresu nauk o życiu, nauk ścisłych i technicznych oraz  wybranych dyscyplin nauk społecznych. Szczegółowe warunki konkursu zostaną ogłoszone w czerwcu bieżącego roku.

- Mamy nadzieję, że polsko-chiński program będzie cieszyć się równie dużym zainteresowaniem jak wcześniejsze konkursy bilateralne NCN. Kierunek współpracy nie jest przypadkowy. Nawiązanie i wzmocnienie relacji z tak aktywnym gospodarczo i naukowo krajem jak Chiny z pewnością przysłuży się polskiemu środowisku akademickiemu – tłumaczy prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.

Ceremonia podpisania Memorandum of Understanding (MoU) odbyła się 28 marca w Pekinie, w siedzibie NSFC. Stronę polską reprezentowali prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN, prof. Janusz Janeczek, przewodniczący Rady NCN oraz przedstawicielki Działu Współpracy Międzynarodowej NCN – Justyna Woźniakowska i Magdalena Godowska. W imieniu NSFC porozumienie podpisał wiceprzewodniczący ds. międzynarodowych, prof. Xie Xincheng. W ceremonii udział wzięła również p. Natalia Popczyk z Ambasady Polskiej w Pekinie.


Przedstawiciele Narodowego Centrum Nauki i National Natural Science Foundation of China podczas ceremonii podpisania Memorandum of Understanding w Pekinie  Przedstawiciele Narodowego Centrum Nauki i National Natural Science Foundation of China podczas ceremonii podpisania Memorandum of Understanding w Pekinie  Przedstawiciele Narodowego Centrum Nauki i National Natural Science Foundation of China podczas ceremonii podpisania Memorandum of Understanding w Pekinie