wt., 29/10/2019 - 15:10

Prawo międzynarodowe, ekonomia polityczna, transport i mobilność, studia miejskie, psychologia, neurobiologia, chemia, zdrowie publiczne, futurologia – to tylko niektóre dyscypliny reprezentowane przez uczestników warsztatów zorganizowanych przez Narodowe Centrum Nauki w dniach 21-25 października 2019 w ramach konkursu IdeaLab finansowanego z funduszy EOG.

Jego uczestnikami było ponad 30 naukowców z Polski i Norwegii. W Jaroszowicach pod Krakowem pracowali w interdyscyplinarnych zespołach, których zadaniem było opracowanie koncepcji projektów badawczych związanych z szeroko rozumianym tematem "Managing Threats". Podczas pięciu dni warsztatów powstało 8 koncepcji, które poświęcono między innymi zmianie klimatu, ruchom migracyjnym, dezinformacji w zglobalizowanym i usieciowionym świecie czy koncepcji inteligentnego miasta (smart city) zorientowanego na potrzeby swoich mieszkańców.

Warsztaty prowadzone były w oparciu o metodę „sandpit”, która odróżnia IdeaLab od klasycznego konkursu grantowego przede wszystkim nietypowym sposobem konstruowania zespołów oraz procedurą tworzenia koncepcji wniosku. Uczestnicy nie znali się wcześniej. Podczas warsztatów konstruowali ad hoc zespoły i wspólnie przygotowali koncepcję projektu, która potem będzie stanowić podstawę wniosku o finansowanie składanego do Narodowego Centrum Nauki.

Więcej na temat konkursu IdeaLab: https://www.ncn.gov.pl/eeanorwaygrants/calls/idealab.

uczestnicy podczas pracy w ramach warsztatów IdeaLab
tablica z pomysłami uczestników warsztatów IdeaLab

Warsztaty IdeaLab, fot. Daria Wójcik/NCN