wt., 02/11/2021 - 13:35
Kod CSS i JS

Zapraszamy do obejrzenia drugiego wykładu w cyklu „Nauka w Centrum”. Prelekcję online pt. „300 tys. lat wzrostu gospodarczego” wygłosił prof. Jakub Growiec, laureat Nagrody NCN 2020.

Odkąd ok. 300 tys. lat temu pojawił się gatunek Homo sapiens, ludzkość przeszła bardzo długą drogę. Stopniowo podbiliśmy cały świat, przekształciliśmy ekosystemy w pola uprawne, wybudowaliśmy wsie i miasta oraz powiązaliśmy je siecią dróg i kolei. Od gospodarki łowiecko-zbierackiej przeszliśmy do rolnej, przemysłowej, a w ostatnich latach – cyfrowej. W miarę kolejnych rewolucji technologicznych tempo rozwoju cywilizacji światowej coraz bardziej wzrastało. W swoim wykładzie prof. Jakub Growiec wskazał, jaką rolę w tych zmianach odgrywa przyrost naturalny, postęp technologiczny, dostęp do energii, a także moc obliczeniowa komputerów oraz algorytmy sztucznej inteligencji. Sformułował również ciekawe prognozy na przyszłość.

Prof. Jakub Growiec pracuje w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest autorem zaawansowanych badań nad wzrostem gospodarczym, szczególnie uwzględniających rolę, jaką odgrywa w nim postęp technologiczny oraz kapitał ludzki. W 2020 otrzymał Nagrodę NCN w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Wyróżnienie odebrał w październiku tego roku, w trakcie połączonej uroczystości wręczenia Nagrody NCN 2020 i 2021. 
Relacja z uroczystości.

Cykl „Nauka w Centrum” organizowany jest wspólnie przez NCN i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ. Wykład prof. Growca można obejrzeć na kanale YouTube Centrum Kopernika. Wykład był interaktywny, a widzowie mieli możliwość zadawania pytań w trakcie prezentacji i po niej – w komentarzach na YouTube.

Pierwszy wykład w tym cyklu wygłosił dr Paweł Polkowski. Obejrzało go dotąd ponad 4,5 tys. widzów. Kolejna prelekcja zaplanowana jest na 17 listopada. Prezentację będzie miał prof. Wojciech Fendler.