wt., 24/01/2023 - 10:50
Kod CSS i JS

CHANSE (Collaboration of Humanities and Social Sciences in Europe), to jeden z dwóch międzynarodowych programów typu ERA-NET koordynowanych przez NCN. Zrzesza on 27 agencji finansujących badania z 24 krajów europejskich oraz instytucje spoza środowiska akademickiego. Głównym bodźcem do jego stworzenia była próba odpowiedzi na współczesne wyzwania społeczne i kulturowe. W 2021 roku sieć ogłosiła konkurs Transformations: Social and cultural dynamics in the digital age. Finansowanie w programie otrzymało 26 projektów, w 12 z nich zaangażowane są polskie zespoły.

Zwycięskie konsorcja zajęły się zbadaniem wpływu digitalizacji na ważne aspekty życia, takie jak zdrowie publiczne, bezpieczeństwo pracy, funkcjonowanie mediów czy praktyki religijne. Z najistotniejszymi szczegółami dotyczącymi zwycięskich projektów i podsumowaniem całego konkursu można od teraz zapoznać się w Katalogu Projektów CHANSE. Publikacja jest dostępna online.

Zachęcamy do lektury.

Przykładowe strony katalogu

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Badania wybrane w konkursie CHANSE finansowane są przez Unię Europejską z programu Horyzont 2020 i agencje wchodzące w skład konsorcjum CHANSE. NCN finansuje prace polskich zespołów.

Kolejny konkurs  z zakresu nauk humanistycznych i społecznych CHANSE planuje ogłosić na przełomie kwietnia i maja tego roku.