pon., 14/11/2022 - 15:16
Kod CSS i JS

W elektronicznym wydaniu „Forum Akademickiego” ukazał się wywiad z prof. Teresą Zielińską z Rady NCN. Rozmowa dotyczy kwestii wyrównywania szans badaczek i badaczy.

– Ani badacze, ani badaczki nie chcą wprowadzania parytetów czy faworyzowania ze względu na płeć. Są natomiast za równymi szansami dla wszystkich. (…) Między innymi to sprawiło, że podjęliśmy pewne kroki w celu zmiany formuły Nagrody NCN. Dążymy do tego, aby uwzględnić uwarunkowania rozwoju karier, choćby biologiczne, bez wprowadzania przy tym bezwarunkowych preferencji związanych z płcią – mówi prof. Teresa Zielińska, członkini Rady NCN w wywiadzie dla Forum Akademickiego.

Rozmowa, którą przeprowadził Mariusz Karwowski, ukazała się 14 listopada w elektronicznym wydaniu czasopisma. Na pytanie, czy wyobraża sobie, że Nagrodę NCN w jednym roku otrzymują trzy laureatki, przewodnicząca Komisji analiz aktywności naukowej Rady NCN odpowiada: – Musiałoby wpłynąć więcej wniosków i więcej tych dotyczących kobiet. Na razie nominacji badaczek jest niewiele. (…) W całej nauce są one niedoreprezentowane, a im wyższy stopień kariery, tym jest ich mniej. W oczywisty sposób ta rzeczywistość przekłada się później na stereotypowe postrzeganie – skoro naukę uprawiają w większości mężczyźni, to oczywistym jest, że do nich częściej trafiają splendory.

Rozmowa w „FA” dotyczy także m.in. raportu na temat funkcjonowania kobiet i mężczyzn w nauce opublikowanego przez NCN w lutym tego roku oraz działań wspierających wyrównywanie szans badaczek i badaczy, prowadzonych przez nasze Centrum.

Pełny wywiad w Forum Akademickim

Zachęcamy do lektury.