wt., 13/02/2024 - 14:30
Kod CSS i JS

Zapraszamy do udziału w webinarium zorganizowanym przez Narodowe Centrum Nauki w ramach Love Data Week 2024. Spotkanie odbędzie się 14 lutego, pod hasłem „My Kind of Data”. Tematem będą polskie infrastruktury i usługi związane z zarządzaniem danymi badawczymi.

W trakcie spotkania, reprezentanci różnych infrastruktur opowiedzą o swoich ofertach, prezentując możliwości, jakie oferują polskie instytucje w zakresie zarządzania danymi badawczymi. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się, dla kogo konkretne infrastruktury i usługi są przeznaczone oraz jak mogą pomóc w realizacji różnorodnych projektów badawczych. Zachęcamy do skorzystania z możliwości zadawania pytań naszym ekspertom w trakcie sesji Q&A.

Poniżej przedstawiamy szczegóły wydarzenia:

Prelegenci:

Rozwiń biogramy prelegentów»

Zwiń biogramy prelegentów«

Aneta Pazik-Aybar, Narodowe Centrum Nauki, EOSC;

dr Aneta Pazik-Aybar jest odpowiedzialna w Narodowym Centrum Nauki za kwestie związane z otwartą nauką. Koordynuje działania związane z otwartym dostępem do publikacji, jak również otwieraniem danych badawczych. Jest krajowym przedstawicielem EOSC Steering Board, a także reprezentuje NCN w EOSC Association. W Steering Board jest członkiem Grupy Roboczej, która realizuje działania związane z monitoringiem polityk i inicjatyw krajowych w zakresie otwartej nauki. Ponadto, uczestniczy w pracach dwóch grup roboczych w cOAlition S (grupa ds. Diamond Open Access i Journal Checker Tool), a także w Science Europe w grupie roboczej Open Science. Przed podjęciem pracy w NCN, pracowała w wydawnictwie De Gruyter, gdzie zarządzała portoflio czasopism naukowych, w tym czasopism publikowanych jako Open Access.

Maciej Piasecki, Politechnika Wrocławska, CLARIN-PL;

dr hab. inż. Maciej Piasecki, prof. PWr w ramach Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej. Jest autorem licznych prac naukowych w dziedzinach: inżynierii języka naturalnego, językoznawstwa komputerowego, leksykografii, humanistyki cyfrowej a także sztucznej inteligencji w szerszym zakresie. Jest jednym z twórców CLARIN-PL (http://clarin-pl.eu) – polskiej części europejskiej infrastruktury badawczej technologii językowych CLARIN ERIC (http://clarin.eu). Od 2012 r. jest polskim koordynatorem narodowym CLARIN oraz koordynatorem konsorcjum naukowego CLARIN-PL. W latach 2018-2022 pełnił przez dwie kadencje rolę przewodniczącego rady National Coordinators Forum of CLARIN ERIC. Od 2005 roku kieruje nieprzerwanie pracami zespołu budującego i rozwijającego Słowosieć (ang. plWordNet, http://plwordnet.pwr.edu.pl), czyli wielki relacyjny słownik semantyczny języka polskiego wraz z jego kompletnym rzutowaniem na Princeton WordNet dla języka angielskiego. Jest członkiem rady międzynarodowego towarzystw naukowego Global WordNet Association. Koordynował i kierował pracami wielu dużych projektów badawczych, badawczo-rozwojowych oraz infrastrukturalnych, w tym CLARIN-PL- Biz (http://clarin.biz) – jednego z największych polskich projektów w dziedzinie rozwoju sztucznej inteligencji. Jest współautorem wielu zasobów i narzędzi językowych, szczególnie dla języka polskiego. Pracuje jako członek komitetów programowych wielu międzynarodowych konferencji naukowych z dziedziny inżynierii języka naturalnego, językoznawstwa komputerowego i sztucznej inteligencji.

Roksana Wilk, Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, PLGrid;

Roksana Wilk jest liderką Laboratorium Przetwarzania Danych specjalizującego się w dedykowanych rozwiązaniach IT dla całości procesu zarządzania danymi badawczymi, które znajduje się w centrum obliczeniowym Cyfronet AGH w Krakowie. W Cyfronecie zaczynała pracę w zespole definiującym model i operacyjność infrastruktury obliczeniowej dedykowanej nauce, a następnie definiowała i tworzyła narzędzia użytkownika polskiej krajowej e-infrastruktury - PLGrid. Podczas pracy przy infrastrukturach obliczeniowych zaangażowała się w projekty związane z inicjatywą EOSC, co stanowiło początek jej przygody z otwartą nauką, która trwa do dziś. Oprócz uczestnictwa w projektach i aktywnościach nastawionych na rozwój otwartej nauki w obrębie governance, policy i, przede wszystkim, technicznej implementacji platform dla zarządzania danymi badawczymi. Obecnie pełni funkcję koordynatora ds. Otwartej Nauki i EOSC w Cyfronecie. Aktywna działaczka w wielu podmiotach zajmujących się zagadnieniami otwartej nauki i infrastruktur dla nauki. Prywatnie absolwentka inżynierii biomedycznej, amatorka neurobiologii i miłośniczka tańca.

Magdalena Szuflita-Żurawska, Politechnika Gdańska, Most Danych;

Magdalena Szuflita-Żurawska jest kierownikiem Sekcji Informacji Naukowo-Technicznej na Politechnice Gdańskiej oraz Liderem Centrum Kompetencji Otwartej Nauki przy Bibliotece Politechniki Gdańskiej. Członkini międzynarodowych stowarzyszeń i grup eksperckich dotyczących otwartości (np. EOSC, RDA, OpenAIRE), w tym co-chair RDA IG Education and Training on Handling of Research Data IG. Recenzentką aplikacji dla zaufanych repozytoriów Core Trust Seal. Pełnomocniczka Rektora Politechniki Gdańskiej ds. Otwartej Nauki.

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz Boras University w Szwecji na kierunku Digital Library Management. Doświadczenie zawodowe zdobywała między innymi pracując przez kilka lat w Health Science Library na University College Dublin w Irlandii. Uczestniczka i prelegentka licznych konferencji o zasięgu narodowym i międzynarodowym. Wykonawca w projektach naukowych i infrastrukturalnych (np. Pozytywne zarządzanie uczelniami technicznymi: nowy model motywacji OPUS NCN; MOST DANYCH Multidyscyplinarny Otwarty System Transferu Wiedzy – etap II: Open Research Data).

Koordynatorka w zadaniach RDA/EOSC Data practices in an interdisciplinary perspective - building good standards and universal solutions oraz Działania na rzecz promowania i zwiększenia świadomości w zakresie otwartych danych badawczych w ramach Inicjatywy Doskonałości – Uczelnia Badawcza (IDUB) 1.4.b na Politechnice Gdańskiej.

Wojciech Fenrich, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, RepOD;

Wojciech Fenrich - magister socjologii (UW, 2006) oraz filozofii (UW, 2009). Ukończył studia doktoranckie w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (2011). W ICM UW pracuje od 2011 roku. Product owner i analityk w projekcie „Dziedzinowe Repozytoria Otwartych Danych Badawczych” (2018-2021). Sprawuje merytoryczną opiekę nad repozytorium danych badawczych RepOD i bierze udział w rozwoju jego oprogramowania. Prowadzi szkolenia z zakresu zarządzania danymi badawczymi. Badacz społeczny.

Tłumacz książek popularnonaukowych oraz pozycji z dziedziny informatyki.

Magdalena Wnuk, Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN, OPERAS PL;

dr Magdalena Wnuk jest kierowniczką Sekcji Otwartej Humanistyki w Centrum Humanistyki Cyfrowej IBL PAN. W CHC koordynuje działania związane z rozwojem OPERAS-PL i pracuje w innych projektach europejskiej infrastruktury OPERAS (OPERAS-P, TRIPLE, PALOMERA, OPERAS-PLUS). Prowadzi badania interdyscyplinarne, łączące perspektywę antropologiczną, socjologiczną i historyczną. Autorka książki „Kierunek Zachód, przystanek emigracja” wydanej w serii „Monografie FNP”. Wcześniej przez siedem lat (2013-2019) pracowała jako analityczka i koordynatorka projektów w Stowarzyszeniu 61, rozwijając serwisy internetowe MamPrawoWiedziec.pl i Jawny Lobbing.

Raimundas Tuminauskas, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

Raimundas Tuminauskas dołączył do Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w 2019 roku. Mając duże doświadczenie w gronie Europejskich sieci naukowo-badawczych, zajmuje się obszarami infrastruktury sieciowej i usługowej, zwłaszcza w kontekście sieci PIONIERJest również odpowiedzialny za współpracę międzynarodową z asocjacjami GEANT i EOSC. Przewodniczy grupie roboczej asocjacji EOSC, jest kierownikiem studium przyszłości GÉANT, bierze udział w projektach EOSC Future, Skills4EOSC oraz OSTrails. Od 2021 roku Raimundas zajmuje się koordynowaniem postępowań w obszarze otwartej nauki EOSC w PCSS, kierując na strategiczny rozwój usług sieci PIONIER dostępnych dla instytucji środowiska naukowo-badawczego.

Agenda:

  • 12:00-12:05 Wprowadzenie
  • 12:05-12:20 EOSC: Zarządzanie danymi badawczymi w Europie
  • 12:20-12:35 Centrum Technologii Językowych CLARIN-PL - otwarta infrastruktura naukowa dla europejskich badaczy
  • 12:35-12:50 Infrastruktura obliczeniowa PLGrid dla wsparcia polskich badań naukowych
  • 12:50-13:05 MOST DANYCH jako przykład zaufanego repozytorium danych badawczych
  • 13:05-13:20 Repozytorium Otwartych Danych Badawczych RepOD
  • 13:20-13:35 Infrastruktura OPERAS dla otwartej komunikacji naukowej
  • 13:35-13:50 Infrastruktury Cyfrowe
  • 13:50-14:30 Sesja Q&A (wyłącznie dla osób uczestniczących za pomocą platformy Clickmeeting)

Rezerwacja nie jest wymagana. Dołącz do webinarium.

Wydarzenie będzie również transmitowane na kanale YouTube NCN.

Love Data Week to coroczne wydarzenie, które zostało ustanowione w 2016 roku w USA i szybko stało się międzynarodowym świętem zrzeszającym instytucje, organizacje, naukowców i studentów w celu promowania świadomości na temat danych badawczych. W tym roku Narodowe Centrum Nauki dołączyło do inicjatywy. Tegoroczne hasło przewodnie „My Kind of Data" podkreśla indywidualny charakter danych oraz ich znaczenie dla nauki i społeczeństwa.