wt., 05/09/2023 - 16:27
Kod CSS i JS

Europejska Rada ds. Badań Naukowych ogłosiła wyniki konkursu Starting Grants 2023. Wśród laureatów znalazło się dwóch naukowców pracujących w Polsce: na Politechnice Warszawskiej i Wrocławskiej. Ich wcześniejsze prace badawcze były finansowane również z grantów NCN.

Dr hab. inż. Maciej Trusiak z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej specjalizuje się w nanoskopii optycznej. Jest pięciokrotnym laureatem konkursów NCN: PRELUDIUM, PRELUDIUM BIS, SONATA oraz 2x OPUS. Dzięki przyznanemu właśnie grantowi z ERC zrealizuje projekt „Lensless label-free nanoscopy” (NaNoLens) dotyczący możliwości efektywniejszego wykorzystania bezsoczewkowej mikroskopii holograficznej. Jest to technologia, która przezwycięża ograniczenia nanoskopii optycznej w obrazowaniu żywych komórek (wymagającej znakowania komórek oraz mającej ograniczone pole widzenia), jednak wyzwaniem pozostaje wciąż zbyt niska rozdzielczość obrazowania. Dzięki grantowi StG ERC zespół pod kierunkiem prof. Trusiaka będzie pracować nad możliwością zwiększenia pola obrazowania w tej technologii z wykorzystaniem głębokiego UV. Na realizację 5-letniego ERC prof. Trusiak otrzymał 1,5 miliona euro. Więcej na temat badań na stronie Politechniki Warszawskiej.

Drugim laureatem ERC Starting Grants w tegorocznej edycji jest dr inż. Łukasz Sterczewski z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej. Naukowiec prowadził wcześniej prace badawcze m.in. jako wykonawca w projektach finansowanych przez NCN.  Na co dzień zajmuje się falami terahercowymi, które są jednymi z najmniej zbadanych części widma promieniowania elektromagnetycznego. Ze względu na swoje unikatowe właściwości, są one przedmiotem zainteresowania naukowców na całym świecie, ale ich wykorzystanie poza laboratorium często jest niemożliwe, ze względu na ograniczenia techniczne i sprzętowe. Zespół pod kierunkiem dra Sterczewskiego dzięki grantowi StG zrealizuje badania dotyczące spektrometrów terahercowych pracujących w temperaturze pokojowej na bazie zintegrowanych optycznych grzebieni częstotliwości. W projekcie zakłada stworzenie miniaturowych urządzeń, które umożliwiłyby proste i efektywne wykorzystanie fal terahercowych w wielu codziennych sytuacjach. Budżet projektu TeraERC to 1,5 mln euro. Więcej o badaniach dra Sterczewskiego na stronie Politechniki Wrocławskiej.

W tej edycji Europejska Rada ds. Badań przeznaczyła na granty StG 628 mln euro. Projekty zostaną zrealizowane w 24 krajach europejskich. Starting Grants mogą otrzymać naukowcy od 2 do 7 lat po doktoracie, na badania trwające do 5 lat. ERC wspiera nowatorskie pomysły we wszystkich dziedzinach nauk.

Do tej pory granty ERC StG o łącznej wartości 64 milionów euro zdobyło 44 naukowców pracujących w 17 jednostkach w Polsce. Polskie jednostki realizowały lub realizują łącznie 75 grantów ERC o łącznej wartości 126 milionów euro.

Pełne wyniki konkursu StG 2023 na stronie ERC

Więcej o ERC Starting Grants