czw., 20/06/2024 - 14:00
Kod CSS i JS

Prof. Karol Życzkowski otrzymał prestiżowy grant ERC Advanced na realizację badań z obszaru mechaniki kwantowej. To trzynaste takie wyróżnienie otrzymane przez naukowców pracujących w Polsce.

Prof. Karol Życzkowski z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał finansowanie na projekt pt. Typical and Atypical structures in quantum theory (TAtypic) w wysokości 2,25 mln zł. Jego badania dotyczą mechaniki kwantowej, a w szczególności struktur, które mogą być istotne dla rozwoju teorii informacji kwantowej oraz technologii kwantowych. Głównym celem projektu jest zbadanie własności typowych stanów i kanałów kwantowych, a także identyfikacja wyróżnionych struktur o ekstremalnych własnościach, przydatnych do przetwarzania informacji kwantowej.

ERC Advanced Grant to konkurs, w którym doświadczeni naukowcy o uznanym dorobku, mający na koncie sukcesy naukowe oraz doświadczenie w kierowaniu zespołem, mogli ubiegać się o finansowanie w wysokości do 2,5 mln euro na ambitne projekty badawcze trwające do 5 lat. Pierwsze rozstrzygnięcia w konkursie ERC Advanced Grant 2023 zapadły w kwietniu. Prof. Życzkowski otrzymał teraz finansowanie w edycji 2023 dzięki decyzji Europejskiej Rady ds. Badań o przeznaczeniu dodatkowych środków w konkursie na sfinansowanie jego projektu.

Karol Życzkowski jest profesorem w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracuje także w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk, obecnie pełni funkcję prezesa Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. O jego osiągnięciach naukowych można przeczytać na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec jest także wielokrotnym laureatem grantów NCN, m.in. we współpracy z naukowcami z Portugalii, Słowenii, Niemiec i Norwegii realizuje obecnie projekt DQUANT – Obliczenia kwantowe i chaos z dysypacją, dzięki grantowi otrzymanemu w konkursie międzynarodowym QuantERA Call 2021.

ERC Advanced Grants

W konkursie ERC Advanced Grants 2023 zostało złożonych 1829 wniosków. W ramach pierwszego, kwietniowego rozstrzygnięcia, 255 z nich, czyli 13,9 procent wniosków otrzymało finansowanie. Łączna wartość przyznanych grantów wyniosła niemal 652 miliony euro.

Dzięki stowarzyszeniu Wielkiej Brytanii z programem Horyzont Europa od stycznia 2024 roku, Komisja Europejska przekazała do budżetu Europejskiej Rady ds. Badań dodatkowe środki, co pozwoliło ERC sfinansować dodatkowe 48 Advanced Grants jeszcze w tym roku.

Do tej pory ERC Advanced Grants otrzymało dwunastu naukowców pracujących w Polsce, w kwietniu granty dostali Grażyna Jurkowlaniec, Emanuel Gull oraz Thomas Skotnicki.

Lista laureatów wszystkich konkursów ERC z Polski