132 badaczek i badaczy zrealizuje pojedyncze działanie naukowe dzięki finansowaniu w wysokości ponad 5 mln zł w konkursie MINIATURA 8. Przedstawiamy piątą listę rankingową dla wniosków złożonych w czerwcu.
Eksperci wyłonili 38 naukowczyń i naukowców, którzy zrealizują badania z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Finansowane działania związane są m.in. z wiedzą o przeszłości, a także człowiekiem i życiem społecznym. Dr Hubert Mazur z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie przeprowadzi kwerendę, w której zbada polskie archiwa państwowe z lat 1944-1951. Dr Olga Witczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w swoich badaniach skupi się na nudzie jako modulatorze kreatywności w teście alternatywnych zastosowań, który znany jest również jako Test Guilforda i służy do oceny twórczego myślenia.
W obszarze nauk o życiu nagrodzonych zostało 55 badaczek i badaczy. Działania naukowe, które zrealizują dotyczą m.in. podstaw stosowanych nauk o życiu oraz biologii na poziomie komórki. Dr Hanna Fuchs z Instytutu Dendrologii PAN przeprowadzi badania wstępne nad zależnością między wiekiem drzew gatunków lasotwórczych a jakością nasion. Dr Małgorzata Jeziorek z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zbada jaka jest skuteczność diety LCHF (low-carbohydrate high-fat), czyli o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu w leczeniu obrzęku tłuszczowego. W swoich badaniach naukowczyni weźmie pod lupę poziomy tkankowych hormonów stanu zapalnego – adiponektyny, leptyny, rezystyny, wisfatyny i waspiny.
W grupie nauk ścisłych i technicznych wyłoniono 39 laureatek i laureatów. Część nagrodzonych badań będzie dotyczyć m.in. chemii oraz inżynierii procesów produkcji. Dr Kinga Wzgarda-Raj z Uniwersytetu Łódzkiego zbada fenazynę (związek chemiczny będący syntetycznym środkiem przeciwbólowym) jako istotny materiał w inżynierii krystalicznej do zastosowań biomedycznych. Dr inż. Mateusz Brzęczek z Politechniki Śląskiej będzie rozwijać metodę badania potencjału energetycznego farm wiatrowych w dowolnej lokalizacji geograficznej.
Działania naukowe zakwalifikowane do finansowania w ramach listy nr 5 w konkursie MINIATURA 8
Finansowanie w poszczególnych grupach nauk:
- nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce – 1 154 742 zł
- nauki ścisłe i techniczne – 1 431 598 zł
- nauki o życiu - 2 500 994 zł
Całkowita kwota grantów wynosi 5 087 334 zł
Konkurs MINIATURA 8
Celem konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych będących punktem wyjścia do stworzenia założeń projektu badawczego, o którego finansowanie można następnie wnioskować w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych oraz międzynarodowych. W trakcie ósmej edycji konkursu można było uzyskać finansowanie w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na realizację działania naukowego o czasie trwania do 12 miesięcy.
Całkowity budżet przeznaczony na tegoroczną edycję konkursu wyniósł 20 mln złotych i został on podzielony proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których prowadzony był nabór. Wniosek mógł zostać zakwalifikowany do finansowania tylko jeśli zmieścił się w puli dostępnych środków na dany miesiąc.
O finansowanie badań wstępnych lub pilotażowych, kwerend, staży naukowych, wyjazdów badawczych i konsultacyjnych mogli ubiegać się naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2012 r., którzy nie kierowali i nie kierują realizacją projektów badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki. Badacze biorący udział w konkursie MINIATURA muszą posiadać w swoim dorobku naukowym co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe. Nie mogą być laureatami konkursów na stypendia doktorskie ETIUDA lub staże finansowane ze środków NCN, a także nie mogą być wnioskodawcami, kierownikami projektów ani kandydatami na staż we wnioskach złożonych lub zakwalifikowanych do finansowania w innym konkursie NCN.
Wysyłka decyzji
26 września 2024 r. zostaną wysłane decyzje pozytywne oraz negatywne dla wniosków złożonych w konkursie MINIATURA 8 w czerwcu br. Uzasadnienia dostępne są w systemie OSF. Prosimy o sprawdzenie statusu wniosku w systemie OSF.
Przypominamy, że decyzje wysyłane są do wnioskodawcy w formie elektronicznej na wskazany adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP ePUAP). W przypadku braku decyzji należy sprawdzić poprawność adresu ESP podanego we wniosku. Jeżeli podano błędny adres, należy skontaktować się z opiekunem wniosku podanym w systemie OSF.