MAPS Multilateral Academic Projects to konkurs ogłoszony przez Szwajcarską Narodową Fundację Nauki (SNSF) na wielostronne projekty badawcze realizowane przez naukowców ze Szwajcarii we współpracy z zespołami z Polski, Bułgarii, Chorwacji, Węgier i Rumunii. Projekty będą finansowane z tzw. Funduszy szwajcarskich, które służą wspieraniu przez Szwajcarię rozwoju kilkunastu państw Wspólnoty (w tym Polski) na mocy umowy z Unią Europejską.
Naukowczynie i naukowcy w konkursie MAPS mogli starać się o granty na realizację wielostronnych projektów z zakresu badań podstawowych, we wszystkich dziedzinach nauki. W międzynarodowym konsorcjum, oprócz zespołu ze Szwajcarii – lidera projektu – musiało znaleźć się przynajmniej dwóch partnerów z pozostałych państw uczestniczących. Projekty MAPS mogą trwać od 36 do 48 miesięcy. Maksymalna wysokość finansowania, jaką mógł uzyskać pojedynczy zespół z każdego kraju wynosi 350 000 franków. Wszystkie koszty polskiej części projektu pokrywa SNSF w ramach środków ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Konkurs nie jest współfinansowany ani przez NCN, ani żadną inną polską instytucję.
W konkursie MAPS do SNSF wpłynęły 334 wnioski. 16 z nich okazało się niekwalifikowalnych pod względem formalnym. 318 kwalifikowalnych wniosków podlegało ocenie merytorycznej – 140 w grupie nauk ścisłych i technicznych (ST), 111 w grupie nauk o życiu (NZ) oraz 67 w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce (HS). Finansowanie otrzymało 29 wniosków: osiem w grupie nauk HS, osiem w grupie nauk NZ oraz trzynaście w grupie nauk ST. W jedenastu wnioskach partnerem jest instytucja z Polski. Wartość sfinansowanych projektów to ponad 29 milionów franków szwajcarskich.
Lista projektów, które uzyskały finansowanie
Jak były oceniane wnioski?
Ocenę merytoryczną wniosków w konkursie MAPS przeprowadzono w kilku etapach. W pierwszym etapie każdy wniosek był opiniowany indywidualnie przez co najmniej dwóch recenzentów. Na drugim etapie wnioski były oceniane przez trzy zespoły ekspertów w grupie nauk ścisłych i technicznych, nauk o życiu oraz nauk humanistycznych i społecznych, które ustaliły listy rankingowe. Następnie listę finansowanych projektów sporządziło Forum Fundatorów, biorąc pod uwagę środki dostępne w budżecie każdego z krajów uczestniczących, a formalną decyzję podjął Komitet Sterujący Programu MAPS.