Kod CSS i JS
  1. Dla kogo można zaplanować środki na obniżenie pensum dydaktycznego?

    Środki finansowe na obniżenie pensum dydaktycznego można zaplanować wyłącznie dla kierownika projektu w konkursach SONATA lub SONATA BIS, który jest zatrudniony w podmiocie jako pracownik naukowo-dydaktyczny na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

  2. W projekcie SONATA BIS zaplanowano obniżenie pensum dydaktycznego na cały okres realizacji projektu. Czy można nie obniżać pensum dydaktycznego w najbliższym semestrze, a zacząć od następnego?

    Tak, środki finansowe zaplanowane na obniżenie pensum dydaktycznego mogą być wydatkowane w dowolnym okresie trwania projektu, pod warunkiem, że w całym okresie realizacji projektu badawczego obniżenie nie przekroczy 50% całego pensum dydaktycznego kierownika projektu.

  3. Na jakiej zasadzie rozlicza się obniżenie pensum dydaktycznego?

    Zasady, na jakich jest rozliczane pensum dydaktyczne zależą od polityki rachunkowej w podmiocie oraz obowiązujących przepisów prawa.

  4. Czy niewykorzystane przez kierownika projektu środki na obniżenie pensum dydaktycznego mogą zostać przeznaczone na obniżenie pensum dydaktycznego innego wykonawcy w projekcie?

    Nie, środki finansowe na obniżenie pensum dydaktycznego dotyczą jedynie kierownika projektu.

  5. W jaki sposób udokumentować (wykazać) wykorzystanie środków? Czy wystarczająca będzie informacja, że pensum dydaktyczne zostało obniżone?

    W projektach, w których zaplanowane były środki na obniżenie pensum dydaktycznego poniesione koszty wykazać należy w odpowiedniej pozycji w zestawieniu kosztów planowanych i poniesionych raportu rocznego i końcowego.

  6. Czy ze środków projektu można sfinansować obniżenie pensum dydaktycznego jeśli nie było zaplanowane we wniosku?

    Nie, środki finansowe na obniżenie pensum dydaktycznego można wykorzystać jedynie, jeśli ta pozycja była zaplanowana we wniosku.

  7. Czy środki zaoszczędzone w ramach pensum dydaktycznego można przeznaczyć na inny cel?

    Nie, środki finansowe przeznaczone na obniżenie pensum dydaktycznego nie mogą być wykorzystane na inne cele w projekcie. Niewykorzystane środki na obniżenie pensum dydaktycznego należy zwrócić do Centrum.

  8. W jaki sposób jednostka realizująca projekt może wydatkować środki przyznane na obniżenie pensum dydaktycznego?

    Środki zaplanowane w projekcie na obniżenie pensum kierownika projektu, jednostka powinna przeznaczyć na finansowanie zajęć dydaktycznych prowadzonych w zastępstwie za kierownika projektu. Za każdą zaplanowaną godzinę obniżenia pensum dydaktycznego kierownika projektu, jednostka otrzyma środki w wysokości 100 zł/godz., niezależnie od tego jaki jest faktycznie poniesiony koszt zastępstwa.

    W przypadku gdyby powyższe rozwiązanie kolidowało z wewnętrzną polityką kadrowo-płacową jednostki, możliwe jest zmniejszenie kierownikowi projektu etatu o część odpowiadającą obniżonemu pensum, a następnie dopłacenie tej różnicy ze środków projektu przeznaczonych na obniżenie pensum.

    UWAGA! Jednostka realizująca projekt nie może być beneficjentem środków przeznaczonych na obniżenie pensum dydaktycznego.

Powrót do: realizacja projektów – najczęściej zadawane pytania