pon., 02/10/2023 - 14:00
Kod CSS i JS

Sieć CHIST-ERA ogłosiła wyniki konkursu Open & Re-usable Research Data & Software (ORD). Wśród dziewięciu zwycięskich projektów znalazło się aż pięć z udziałem naukowców z Polski. Zespoły badawcze z Warszawy, Krakowa oraz Wrocławia na realizację międzynarodowych projektów poruszających tematy związane z otwartą nauką z perspektywy różnych dyscyplin otrzymają łącznie prawie 3,5 mln zł.

Dwa projekty z listy mają polskich liderów – dr Robert Sot z Uniwersytetu Warszawskiego pokieruje badaniami dotyczącymi standardów FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) w długoterminowych badaniach populacji ptaków, a dr hab. inż. Tomasz Kajdanowicz z Politechniki Wrocławskiej będzie koordynował projekt dotyczący zbierania i kodowania danych na temat decyzji sądowych. W pozostałych nagrodzonych projektach z udziałem polskich partnerów zagadnienia otwartych danych zostaną zbadane z w kontekście nauk fizycznych, socjologicznych i o informacji.

Nagrodzone projekty z udziałem zespołów naukowych z Polski:

  • FAIRBiRDS: Dane i oprogramowanie FAIR do badania ptaków: domknięcie cyklu życia badań w długim ogonie danych badawczych – projekt będzie koordynowany przez dra Roberta Sota (lider międzynarodowego konsorcjum) z Uniwersytetu Warszawskiego oraz realizowany w międzynarodowym konsorcjum z udziałem partnerów z Belgii, Brazylii, Francji i Holandii.
  • JuDDGES: Zbieranie i kodowanie danych dotyczących decyzji sądowych – projekt będzie koordynowany przez dra hab. inż. Tomasza Kajdanowicza (lider międzynarodowego konsorcjum) z Politechniki Wrocławskiej oraz realizowany w międzynarodowym konsorcjum z udziałem partnerów z Francji i Wielkiej Brytanii.
  • OpenMAPP: Otwarta meta-analiza w fizyce cząstek – projekt będzie realizowany z udziałem dra hab. Andrzeja Siódmoka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w międzynarodowym konsorcjum z partnerami z Francji (lider międzynarodowego konsorcjum), Republiki Korei, Turcji i Wielkiej Brytanii.
  • OPENMIN: Konsolidacja inicjatyw w zakresie otwartej nauki i danych badawczych dotyczących mniejszości etnicznych i migracyjnych w Europie – projekt będzie realizowany z udziałem dr hab. Justyny Salamońskiej z Akademii Leona Koźmińskiego w międzynarodowym konsorcjum z partnerami z Francji (lider międzynarodowego konsorcjum), Austrii, Belgii, Szwajcarii i Rumunii.
  • SoFAIR: Uczynić oprogramowanie bardziej FAIR: maszynowe podejście do cyklu życia oprogramowania naukowego – projekt będzie realizowany z udziałem dra Tomasza Umerle z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w międzynarodowym konsorcjum z partnerami z Wielkiej Brytanii (lider międzynarodowego konsorcjum), Czech i Francji.

Lista wszystkich projektów rekomendowanych do finansowania w konkursie CHIST-ERA Call ORD

O finansowanie projektów w konkursie CHIST-ERA ORD mogły starać się konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów biorących udział w konkursie. Kierownik polskiego zespołu musiał posiadać co najmniej stopień naukowy doktora. Celem sieci CHIST-ERA jest wspieranie badań z zakresu technologii informacyjnych oraz komunikacyjnych.