wt., 10/10/2023 - 15:56
Kod CSS i JS

Zespół naukowców z Polski zrealizuje w ramach programu Weave międzynarodowe badania nad substancjami wykazującymi luminescencję, we współpracy z partnerami ze Słowenii. Budżet polskiej części projektu to ponad 1,5 mln zł.

Zespół pod kierownictwem dr inż. Karoliny Elżbieciak-Piecki z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk otrzymał grant na projekt pod nazwą „Nowe materiały na bazie ligniny z biomasy o zwiększonej aktywności luminescencyjnej”. Przedmiotem badań będą luminofory, czyli substancje chemiczne  wykazujące luminescencję. Luminofory są obecne w wielu dziedzinach życia – znajdziemy je m.in. w systemach oświetleniowych, przetwornikach obrazu, farbach świecących a nawet w sprzęcie rentgenowskim. Ich zastosowanie jest energooszczędne i przyjazne dla środowiska, dlatego naukowcy od lat pracują nad nowymi sposobami ich wykorzystania i produkcji. Celem prac zespołu dr inż. Elżbieciak-Piecki jest opracowanie metody wytwarzania luminescencyjnych kropek węglowych o wysokiej intensywności emisji z ligniny, która umożliwi tworzenie wydajnych i tanich luminoforów o regulowanych właściwościach emisyjnych. Badania zostaną zrealizowane we współpracy z zespołem słoweńskim pod kierownictwem dr. Jeleny Papan Djaniš z Instytutu Jožefa Stefana w Ljubljanie.

Projekt został zakwalifikowany do finansowania po przeprowadzeniu oceny merytorycznej przez słoweńską agencję Slovenian Research Agency (ARIS) jako agencję wiodącą w programie Weave. Narodowe Centrum Nauki jako partner w programie Weave zaakceptowało wyniki tej oceny i przyznało finansowanie polskiemu zespołowi badawczemu.

Listy rankingowe

Weave-UNISONO

Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.

Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej – Lead Agenccy Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.

W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do agencji wiodącej oraz do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.

Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły pragnące podjąć współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga oraz Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.