pon., 22/01/2024 - 11:16
Kod CSS i JS

Dr hab. Krzysztof Stroński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wspólnie z naukowcami z Niemiec zrealizuje projekt w ramach programu Weave-UNISONO. Polski zespół na realizację badań otrzyma niemal 900 tys. złotych.

Dr Krzysztof Stroński z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z prof. Johnem Petersonem z Uniwersytetu Christiana-Albrechta w Kilonii (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel) zrealizuje projekt dotyczący diachronii cech językowych w językach Azji Południowej. Naukowcy prześledzą wzorce rozmieszczenia cech językowych w tekstach literackich i inskrypcjach, a następnie sprawdzą, czy zachowały się one we współczesnych odmianach języków oraz jak się rozwinęły. Przeprowadzane badania umożliwią opisanie głównych cech językowych wczesnych odmian języków nowo-indoaryjskich oraz drawidyjskich, pozwolą także lepiej zrozumieć językową historię regionu.

Wniosek był oceniany przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) jako agencję wiodącą. Narodowe Centrum Nauki w ramach współpracy w programie Weave zaakceptowało wyniki tej oceny.

Weave-UNISONO i procedura agencji wiodącej

Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.

Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej – Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.

W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do lead agency oraz do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.

Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły pragnące podjąć współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga oraz Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.