pt., 16/05/2025 - 10:00
Kod CSS i JS

Dr hab. Katarzyna Piwosz z Morskiego Instytutu Rybackiego (Państwowy Instytut Badawczy) wspólnie z partnerami z Niemiec i Czech przeprowadzi badania nad zbiorowiskami bakteryjnymi w kontekście obiegu węgla. Na ich realizację otrzyma niemal 2 mln zł.

Projekt pt. Eutrofizacja vs bakterie photoheterotroficzne: zmiany w udziale aerobowych, anoksygenowych bakterii fotoheterotroficznych w dynamice zbiorowisk bakteryjnych i obiegu węgla w zależności od stanu troficznego środowiska zostanie przeprowadzony wspólnie z naukowcami z Instytutu Mikrobiologii Czeskiej Akademii Nauk oraz niemieckiego Instytutu Ekologii i Rybactwa Wód Śródlądowych (Leibniz-Gemeinschaft). Badacze zamierzają zrozumieć, jak eutrofizacja, czyli przeżyźnienie, spowodowane nadmiernym nawożeniem w wyniku działalności ludzkiej, wpływa na zbiorowiska aerobowych anoxygenicznych bakterii fototroficznych (AAP), a w konsekwencji na cały cykl węglowy w środowiskach wodnych. Dzięki temu możliwe będzie zdobycie wiedzy o tym, jak chronić cenne zbiorniki wodne przed szkodliwymi konsekwencjami działań człowieka. Bakterie AAP są nazywane hybrydowymi silnikami mikroświata, ponieważ mogą czerpać energię ze światła słonecznego, dzięki biologicznym „panelom słonecznym”, w które są wyposażone. Dzięki temu odgrywają istotną rolę w pętli mikrobiologicznej - kluczowym procesie recyklingu, który zapewnia przepływ energii i składników odżywczych w górę łańcucha pokarmowego. Zbadanie, w jaki sposób przeżyźnienie, spowodowane spływami z rolnictwa i ścieków, wpływa na zbiorowiska bakterii AAP, ma ogromne znaczenie dla zdrowia środowisk wodnych całej planety.

Listy rankingowe Weave-UNISONO

Lista rankingowa nr 12/2024 (pdf)

Wniosek był oceniany przez czeską agencję GAČR (Czech Science Foundation), a Narodowe Centrum Nauki oraz DFG (German Research Foundation) zaakceptowały wyniki tej oceny w ramach współpracy w programie Weave.

Weave-UNISONO i procedura agencji wiodącej

Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.

Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej, w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.

W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do agencji wiodącej oraz do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.

Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły pragnące podjąć współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga oraz Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.