czw., 03/08/2023 - 15:00
Kod CSS i JS

Tematem kolejnego podcastu jest współpraca międzynarodowa NCN. Justyna Woźniakowska i dr Malwina Gębalska z NCN oraz dr Miłosz Miszczyński, laureat konkursów Centrum rozmawiają m.in. konkursach IMPRESS-U i CHANSE, w których trwa nabór wniosków. Uczestnicy nagrania podpowiadają, na co zwrócić uwagę w trakcie ubiegania się o finansowanie.

NCN nawiązuje i rozwija współpracę międzynarodową, aby skutecznie wspierać polskie zespoły we współpracy z zagranicznymi partnerami. Ważnym elementem naszego działania jest wywieranie wpływu na politykę naukową na poziomie międzynarodowym. – Angażujemy się w to, co się dzieje w Europie w taki sposób, żeby było to korzystne dla polskich zespołów badawczych i polskich instytucji. Jesteśmy w sieci organizacji finansujących badania Science Europe, która ma rolę lobbującą w Brukseli i projekcie Era-Learn, wspierającym udział naukowców z naszej części Europy w programach sieciowych finansowanych przez Horyzont Europa – mówi Justyna Woźniakowska, kierowniczka Działu Współpracy Międzynarodowej. Ekspertka dodaje, że trzon działalności NCN to tworzenie dla badaczy pracujących takich możliwości, aby „realizowali wspólne projekty z partnerami zagranicznymi i otrzymywali finansowanie synchronicznie z tymi partnerami”.

Rozmowa, którą prowadzi Anna Korzekwa-Józefowicz, dotyczy w głównej mierze dwóch trwających obecnie konkursów organizowanych przez NCN we współpracy z innymi agencjami.

Konkurs IMPRESS-U to nowość w ofercie NCN. Skierowany jest do naukowców z Polski, którzy zaplanują badania w ramach wspólnego projektu z naukowcami z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych, a opcjonalnie także z krajów bałtyckich – Litwy, Łotwy, Estonii. Justyna Woźniakowska zwraca uwagę, że IMPRESS-U daje nową szansę na współpracę zespołów polskich z naukowcami amerykańskimi. – W historii programów grantowych NCN takie możliwości pojawiały się rzadko i z reguły w wąsko określonych obszarach badawczych. Ten konkurs umożliwia współpracę w dziedzinach wspieranych przez NSF – mówi. Amerykańska agencja wspiera badania we wszystkich obszarach nauk z wyjątkiem badań humanistycznych i medycznych. Ekspertka mówi o współpracy NCN z amerykańską agencją, wyjaśnia zasady programu, odpowiada na pytania o to, jak szukać partnerów do udziału w tym konkursie i na co zwrócić uwagę przy przygotowaniu wniosków.

Druga część rozmowy dotyczy konkursów Crisis i Well-being z zakresu humanistyki i nauk społecznych organizowanych przez sieć CHANSE. O zasadach udziału w programach sieci mówią dr Malwina Gębalska, koordynatorka CHANSE i dr Miłosz Miszczyński z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, kierujący polską częścią projektu HuLog, nagrodzonego w poprzedniej edycji konkursu organizowanego przez sieć. W konkursach CHANSE mogą brać zespoły złożone z od 4 do 6 partnerów z krajów biorących udział w programie. Koordynatorka z NCN zwraca uwagę na oczekiwania ekspertów oceniających wnioski. – Taka zachęta i uwaga do wnioskodawców, że ważne jest to, żeby projekt był spójny i żeby miał wspólne założenia. Nie wystarczy, żeby był tylko sumą poszczególnych części. Musi być to spójna wizja (…) pewnego celu badawczego – wyjaśnia koordynatorka z NCN. Badacz z ALK mówi, że w jego wypadku najbardziej pracochłonną i najistotniejszą częścią przygotowania wniosku były „ramy teoretyczne i nasza wspólna praca, żeby ten wniosek faktycznie pokazywał potencjał w badaniach podstawowych”. – Jeśli miałbym udzielić rady kolejnym przyszłym laureatom, to jednak postawiłbym po prostu nacisk na znaczenie projektu w dyscyplinie i żeby to był obiektywnie dobry projekt naukowy. Myślenie o cyfrach i o tym, jak to będzie od strony takiej technicznej, zostawiłbym naprawdę na koniec – mówi dr Miszczyński.

Na koniec uczestnicy rozmowy odnoszą się do wpływu bardzo trudnej sytuacji budżetowej NCN na współpracę międzynarodową. – To jest niezwykle ograniczające, bo docierają do nas sygnały na przykład o tym, że jakaś potencjalna iskierka nowej współpracy międzynarodowej się rodzi i właściwie nie sposób jej wykorzystać (…). To jest problem, który nas dotyka – mówi Justyna Woźniakowska. – Wiemy jak wymagające są konkursy [międzynarodowe]. Zawsze mieliśmy dobrą wiadomość dla wnioskodawców, że sfinansujemy wszystko, co będzie zarekomendowane w konkursie. Natomiast teraz to już nie jest tak oczywiste – dodaje dr Malwina Gębalska. W podobnym duchu wypowiada się laureat konkursów NCN. – Bardzo ważne jest, żeby pomóc naukowcom i żebyśmy mieli oparcie, bo NCN jest taką bardzo bezpieczną instytucją z perspektywy nauki. Jeśli chce się uczestniczyć w europejskich kręgach naukowych (…) potrzebujemy takiego wsparcia. Jeśli wsparcie się zmniejsza, to nam też jest trudniej.

Dodatkowe materiały o konkursach CHANSE:

Zapraszamy do słuchania!

   Spotify

   Apple Podcast

   Google Podcast

   YouTube